בחירת מודל עסקי מהווה את אחד תהליכים החשובים ביותר לצרכי יצירת מנגנון הכנסות בכל עסק ובמיוחד בסטארט אפ, ולכן, ניתוח מודל עסקי הינו אחד מהשלבים המרכזיים בהם מומלץ לכל סטארט אפ לפעול על מנת לבחון האם המודל העסקי אותו הוא אימץ לעצמו הוא אכן המודל המותאם ביותר לצרכי שגשוגו והמשך קידומו.

ניתוח מודל עסקי הוא למעשה הליך בדיקה מקיף במסגרתו ניתן לאפיין מהו המודל העסקי הנכון והמדויק ביותר עבור סטארט אפ כזה אחר ולבדוק אם היחידה הכלכלית – unit economics היא חיובית. חשוב לציין שאת הליכי הבדיקה ניתן לקיים גם בקרב חברות פעילות אשר כבר אימצו לעצמן מודל עסקי כזה או אחר וגם בקרב מיזמים וסטארט אפים בתחילת דרכם המעוניינים לבחון מהו מודל עסקי הנכון והאופטימאלי ביותר עבורם לאורך שלבי הפיתוח והקידום של המוצר או השירות אותו הם מפתחים או משווקים.

כלים מקצועיים לניתוח מודל עסקי

נקודות ייחוס benchmarks – לפני שאתם מאמצים מודל עסקי ספציפי, חשוב לבצע מחקר שוק ולהבין כמה נקודות חשובות:

  • להבין את מבנה השוק ואת שרשרת הערך של המוצר או השירות
  • ללמוד את המודלים של המתחרים. גם אם אין למיזם מתחרה ישיר או זהה, אפשר ללמוד הרבה מהפעילות של השחקנים הפעילים בשוק שלכם.

חישוב וניתוח של היחידה הכלכלית unit economics – יחידה כלכלית היא אחד המדדים החשובים

איך לבדוק את התכנות הפיננסית של המיזם? 

לבדיקת התכנות פיננסית של המיזם. היחידה הכלכלית מחושבת בצורה הבאה:

  • הכנסה שנתית מלקוח כפול אורך ממוצע של חיי לקוח, פחות עלות רכישת לקוח.
  • אם היחידה הכלכלית שלכם שלילית, יש לשקול מודל עסקי אחר או לבדוק מה הערך האמתי שהמוצר שלכם מספק.

את הבדיקות והניתוחים ניתן לבצע על פעילות קיימת, אם יש לכם כבר לקוחות והכנסות או על פעילות חזויה על בסיס המודל הפיננסי שבניתם.

ניתוח מודל עסקי הינו הליך מקצועי המשלב בתוכו התייחסות נקודתית ורחבת היקף גם למחקרי שוק שונים הנערכים בתחום העסקי בו פועל הסטארט אפ, וזאת לצד מחשבה יצירתית על מנת להפוך מודלים עסקיים "קלאסיים" כאלו ואחרים למודל עסקי חדש אשר ישרת את המיזם ויאפשר לו להתפתח וליצור מנגנון הכנסות מבוסס רווחיות.

חשוב לציין שהליכי בניית מודל עסקי, מותאמים באופן פרטני לכל תחום עסקי, ולכן, קיימים הבדלים בין סוגי המודלים העסקיים אותם מומלץ לבחון לכל תחום עסקי כזה או אחר. לצורך העניין, פיתוח מודל עסקי לחברות הייטק העוסקות בפיתוח מוצרים ו/או שירותים טכנולוגיים כאלו ואחרים, שונה באופיו מפיתוח מודלים עסקיים לעסקים בתחום הקמעונאות וכדומה.

הדרך האידיאלית ביותר לפיתוח מודל עסקי מנצח היכול להוות בסיס עסקי ליצירת מנגנון הכנסות, היא במסגרת הליך בנייה יסודי המשלב בתוכו את כל ההיבטים הנדרשים לצורך כך, החל מבדיקה מקיפה של השוק וסביבת התחרות בה פועל העסק, דרך בניית תוכנית עסקית מורחבת המיועדת למטרות בניית מודל עסקי ועד להתוויית דרכי פעולה באמצעותם ניתן לבחון את היקפי ההכנסות בהתאם למודל העסקי בו החלטתם להתמקד.

ניתוח ובניית מודל עסקי בטרגו

אנחנו בחברת טרגו עוסקים ומתמחים במתן שירותי ניתוח ובניית מודל עסקי לעסקים ולחברות סטארט אפ במגוון תעשיות כגון, מכשור רפואי, מסחר מקוון, קנאביס, אפליקציות מובייל וכו'.

סגירת תפריט