שירותים עסקיים

בדיקת נאותות – Due Diligence לסטארט אפ

בדיקת נאותות על ידי צוות טרגו

צוות טרגו מבצע בדיקות נאותות (Due Diligenceמסחריות על מנת להגביר את האמון בתוכנית העסקית ובתחזיות של הסטארט אפ. במסגרת בדיקת נאותות (Due Diligenceמסחרית אנו מבצעים ניתוח של שוק היעד ומצבו התחרותי.

התהליך מותאם לדרישות הלקוח, לשלב, לסבב גיוס ולתחום בוא פועל הסטארט אפ, תוך התמקדות בסוגיות מפתח הקריטיות עבור המשקיע, למשל בדיקה והערכה של הנחות שנעשו בתוכנית העסקית מול ממצאי המחקר כגון TAMCAGR ופתרונות קיימים. בדיקת נאותות (Due Diligence) מסחרית מאפשרת למשקיע בהערכת סיכונים, היקף הצורך והצעת הערך של המוצר בהשוואה לפתרונות הקיימים. במידה וכבר יש track record לפעילות/ למוצר, אני מבצעים ניתוח KPIs  ובדיקתם מול תחזיות החברה. הבדיקה כוללת:

 • מחקר שוק וניתוח מתחרים
 • הערכת TAM, גדול הבעיה והצעת ערך של המוצר
 • בדיקת תוכניות go-to-market או/ו scaling
 • בדיקת מודל עסקי וunit economics
 • בדיקת הנחות לתחזיות ותקציב

אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם לקוחותינו ובוחנים את הנתונים על ידי מחקר עצמאי, תוך שימוש בידע קיים במגוון רחב של תעשיות. 

בדיקת נאותות בשלבים מוקדמים

בדיקת נאותות (Due Diligenceשל הסטארט אפ שנמצא בשלב מוקדם מתמקדת בבדיקת הclaims ומסמכים של החברה. זה לא אומר שעליך לבצע בדיקה מינימלית. עדויות מצביעות על כך שמשקיעים שמקצים זמן רב יותר לבדיקת המיזם משיגים תשואות גבוהות יותר. מחקרים מראים שהשקעה של לפחות 20 שעות בדיקת נאותות יש השפעה חיובית על החזר השקעות מרובות (Siding with Angels; Robert WiltbankNesta-UKBAA ).

בדיקת נאותות (Due Diligence), במיוחד בשלבים המוקדמים של הסטארט אפ, זה לא תהליך מורכב אך יש לו השפעתה לא מבוטלת על ה ROI  של המשקיע. חשוב להבין כי הסיכון בשלבי הseed הוא מאד גבוה ובדיקת נאותות מקצועית תצמצם אותו משמעותית.

היקף בדיקת הנאותות תלוי במספר גורמים:

 • תחום בו פועל הסטארט אפ
 • שלב בו נמצא הסטארט אפ
 • מבנה המשפטי והיקף העסקה

בדיקת הנאותות מתמקדת בתחומים הבאים:

 1. תחם עסקי
 2. תחום טכנולוגי
 3. תחום משפטי

מטרת בדיקת הנאותות בדרך כלל לחשוף ממצאים מהותיים אשר אינם נראים על פני השטח. ברוב המקרים בדיקת נאותות מקיפה ויסודית עשויה לדרוש גם שימוש בשירותיהם של מומחים נוספים כגון עורכי דין ויועצים טכנולוגיים. בדיקת נאותות היא תהליך מקיף של מחקר וניתוח הכולל בין היתר שיחות עם גורמים בחברה ובחינת דוחות ומסמכים. בדיקת נאותות טובה תציף את הסיכונים העיקריים בהשקעה בסטארט אפ וגם תספק  למשקיע תמיכה להחלטה האם כדאי להשקיע בסטארט אפ, לפי איזה שווי ובאילו תנאים. 

בחינת סיכונים לטווח ארוך וקצר

חשוב להבין הן את הסיכונים בענף והן את הסיכונים הספציפיים לחברה שבוחנים. האם יש עניינים משפטיים או רגולטוריים מהותיים? האם הצוות מנוסה ויציב?

על המשקיעים לבחון את התרחישים הגרועים ביותר ואת השלכות שלהם על החברה. אם מוצר חדש נכשל או מתחרה מביא מוצר חדש וטוב יותר, איך זה ישפיע על החברה? איך שינוי בפרמטרים כמו עלות גיוס לקוח או אורך חיי לקוח ישפיעו על ביצועי החברה בעתיד?

לאחר שנשלים את הצעדים המפורטים לעיל, עליך לקבל הבנה טובה יותר של ביצועי החברה וכיצד היא מתאימה לתחרות. משם תוכל להגיע לטרמשיט הנכון.

סגירת תפריט