אם גם אתם צופים מושבעים של תכנית הטלוויזיה "הכרישים", קרוב לוודאי ששמתם לב לכך שבמקרים בהם  ניצב יזם עם רעיון ייחודי המוצא חן בעיניהם, הם מנהלים מולו משא ומתן בכל הנוגע לאחוזים אותם הוא יעניק להם תמורת ההשקעה הכספית אותה הוא דורש. המשא ומתן המתנהל בין הכרישים לבין היזם במסגרת התוכנית הטלוויזיונית, דומה וזהה להליכי משאים ומתנים המתנהלים בעולם העסקים האמיתי, וגם בהם עיקר המו"מ נועד לצרכי קביעת גובה השליטה במיזם (מצד המשקיע) באחוזים.

השקעה תמורת אחוזים בחברה – מה חשוב לדעת?

מכיוון שהשקעות במיזמים הוא לא תחום פילנתרופי, כל השקעה כספית מצידו של כל משקיע, נועדה לצרכי קבלת תמורה בגין השקעתו, כאשר גובה אותה התמורה נאמד בחלק גדול מהמקרים באחוזי שליטה אותם מקבל לידיו המשקיע במיזם. יזמים המבקשים השקעה כספית במיזם שבבעלותם הם למעשה בעלי השליטה הבלעדיים בתחילת המשא ומתן, כאשר הליך המשא ומתן נועד לצרכי קביעת גובה השליטה הניתן למשקיע במיזם באחוזים, וזאת בהתאם לשני נושאים מרכזיים העולים על שולחן משא ומתן, וביניהם:

  • שווי המיזם בשלב בו הוא מצוי
  • סכום ההשקעה הנדרש

נושאים אלו חייבים להיות מבוססים על תוכנית עסקית מפורטת אותה מציג היזם למשקיעים, כאשר תוכניות עסקיות הנבנות לצורך גיוס מקורות מימון מצד משקיעים, עוסקות בהרחבה בהיבט הפיננסי הנלווה לפעילותו של המיזם בהתאם לשלב בו הוא מצוי. במקרים מסוימים, המיזם מצוי בשלבי פיתוח ראשוניים, ולכן, פוטנציאל המיזם חייב להיות מבוסס על מחקרי שוק באמצעותם ניתן לבחון את פוטנציאל השוק של המיזם.

טיפ קטן לדרך: במידה ואתם מצויים בסבב כזה או אחר של גיוס משקיעים למיזם, אנו ממליצים לכם להשקיע את המשאבים העומדים לרשותכם לצורך קיומו של מחקר שוק מקיף בתחום בו עוסק המיזם, וזאת לצורך ביסוסה של התוכנית העסקית על ממצאי מחקר עדכניים.

מעבר לצמד הנושאים העיקריים על שולחן משא ומתן (שווי המיזם וסכום ההשקעה הנדרש), חלוקת אחוזי השליטה חייבת להיעשות בהתאם לערך המוסף אותו מביא המשקיע למיזם, ולכן, קיימת חשיבות רבה לכך שגם היזם יבדוק היטב את זהות המשקיע באותו אופן בו המשקיע בודק את זהות היזם. במקרים בהם המשקיע הינו בעל ערך מוסף גבוה למיזם, נהוג להגדיל את אחוזי שליטתו במיזם גם במקרים בהם סכום ההשקעה אותו הוא מציע הינו נמוך מסכום ההשקעה הנדרש.

גובה השליטה באחוזים – מה נהוג?

רוב היזמים עושים הכול על מנת לשמר את עליונות השליטה בידיהם, ולכן, אחוזים אותם הם מציעים למשקיעים נעים (בממוצע) בין 10 אחוז לבין 30%, כאשר גובה האחוזים עולה ככל ששווי המיזם קטן יותר וסכום ההשקעה גדול יותר. יחד עם זאת, כפי שציינו מקודם, הערך המוסף של המשקיע הוא שיקול נוסף אליו חשוב להתייחס כאשר מציעים אחוזי שליטה כאלו או אחרים תמורת השקעה כספית במיזם. חשוב לזכור ש 99% מהמיזמים דורשים כמה סבבי גיוס וככל הנראה תצטרכו לוותר על עוד חלקים מהחברה.

סגירת תפריט