אם נעיין בוויקיפדיה לגבי הערך "סטארט אפ רזה", נמצא כי כתוב שסטארט-אפ רזה "תומך ביצירת אב-טיפוס מהיר בכדי לבחון את השוק והמשתמשים ע"י משוב של הלקוחות בכדי להאיץ ולפתח את המוצר במהירות רבה יותר מאשר שיטות פיתוח מוצר מסורתיות יותר." לרוב זה קשור לתהליך שקורה בלופ, המכונה "לבנות-למדוד-ללמוד".

אריק רייס וסטיב בלאנק (מחברי הספר Lean Startup), מבקרים את התוכנית עסקית בטענה שזו גישה מיושנת – הם מתייחסים לתוכנית העסקית הכתובה. אך מה שהם מבקרים זה  אינו מה צריכה להיות תוכנית עסקית. אלא, מה שהתוכנית עסקית לא צריכה להיות!

רייס ובלאנק, מגדירים תוכנית עסקית כמסמך רשמי שלוקח זמן רב ליצור ואינו גמיש, אינו נבדק ואינו מתוקן. ואז הם אומרים שתוכנית עסקית אינה מועילה. זה כמו לומר שלעשות פעילות גופנית סדירה זה לא טוב בשבילך, מכיוון שיש אנשים שמגזימים בזה ובסופו של דבר נגרם נזק למפרקים.

3 השלבים החוזרים בתוכנית עסקית רזה

יישום של תכנון עסקי שניתן לכנות תכנון עסקי רזה הוא מומלץ. המשמעות היא להתחיל בקטן עם תוכנית עסקית המסכמת את האסטרטגיה הנוכחית, מדדים, אבני דרך, משימות ויעדים. אתה לא מדפיס את התוכנית העסקית, לא עורך אותה, פחות מלטש ומפרסם אותה. אתה פשוט משתמש בה.

תוכנית עסקית אמיתית צריכה לצמוח באופן אורגני, ממש כמו סטארט-אפ רזה. התהליך מתחיל בתוכנית קונקרטית וספציפית למה שאמור לקרות ונמשך לנצח עם סקירה ושינוי קבועים.

תהליך התוכנית העסקית מתאים באופן מושלם למסגרת התהליכים הרזים. תהליך הסטארט אפ הרזה הוא מחזור רציף המבוסס על שלושה שלבים חוזרים: בונים, מודדים ולומדים. תכנון עסקי טוב הוא מחזור רציף המבוסס על שלושה שלבים חוזרים דומים: לתכנן, לבחון ולשנות. אנו בטרגו מאמינים שלכל אחד מהעסקים צריכה להיות תוכנית עסקית "רזה" מסוג זה.

מתוך פסקה בספרו של רייס:

"הבעיה הראשונה היא פיתוי לייצר תוכנית עסקית טובה, אסטרטגיה איתנה ומחקר שוק מעמיק. בעבר הדברים האלה היו אינדיקטור להצלחה. הפיתוי הוא להחיל אותם גם על סטארטאפים, אבל זה לא עובד כי חברות סטארט-אפ פועלות עם יותר מדי חוסר וודאות. "

אפילו כאן, במילותיו של רייס, ניתן לראות שהבעיה אינה התוכנית או התכנון אלא משך הזמן הרב מדי בפיתוח תוכנית.

אנחנו בטרגו מאמינים כי היזם כל הזמן צריך לחשוב על המטרות, הצעדים, המדדים, המשימות והמספרים הבסיסיים. כשם שהעסק נתון ללא הרף למדידה ולמידה, התוכנית נתונה לבדיקה ותיקון לעיתים תכופות, מה שמחזיר אותנו לתכנון יסודי!

סגירת תפריט