להלן השלבים הראשונים, וכן כיצד להגן על הרעיון העסקי שלך.

שאלה:

אני יזם מתחיל, ובמהלך השנים חשבתי על רעיונות עסקיים רבים ושונים. מהו הצעד הראשון בכדי לקדם את הרעיון שלי? האם להקים אתר האינטרנט?  האם לבנות צוות? האם להתחיל בפיתוח המוצר? או לכתוב תוכנית עסקית?

תשובה:

למרבה הצער, אין נוסחת קסם. חברות מצליחות משתמשות בכל שילוב שניתן או בחלקו. להלן ההמלצות שלנו:

  1. ראשית, צור תוכנית העסקית, התוכנית תסייע לך לגבש ולאמת את הרעיון שלך. זה מאפשר לך להבין את השוק ולאפיין את הרעיון שלך, המוצר, השיווק, הניהול והצרכים הפיננסיים שלך. גם אם לעולם לא תצטרך לגייס כסף מבחוץ, ייתכן שזו ההזדמנות היחידה שלך לחשוב על הכל ולדעת לאן ואיך אתה הולך. אתה יכול גם לעבוד עם חברת טרגו שתסייע לך בתהליך בניית תוכנית עסקית.
  2. לאחר מכן, תנה את הצוות שלך, ברוב המקרים בשלבים הראשוניים של הסטארט אפ ההשקעה מתבצעת בעיקר בצוות. ככל שתבנה צוות איכותי יותר, כך הסיכויים שלך לגייס השקעה יהיו גבוהים יותר. על מנת שהרעיון שלך יהיה אטרקטיבי לאנשים אחרים עליך להפגין ידע ושליטה בסביבה העסקית של המיזם שלך ושתהיה לך דרך ברורה למימוש הרעיון.
  3. תפתח MVP, אם יש לך צוות איכותי, אפשר להתחיל לפתח את המוצר גם ללא השקעה חיצונית. תהליך גיוס יכול לקחת כמה חודשים טובים ובתקופה הזו ניתן להתקדם הרבה ברמת הפיתוח של המוצר.

שאלה:

אני לא בטוח לגבי הצגת תוכנית עסקית שלי לאחר השלמתה. האם עלי לנקוט באמצעי הגנה על הרעיונות שלי, ואם כן אילו סוגי פעולות אוכל לנקוט כדי להבטיח שהרעיונות שלי לא יועתקו?

תשובה:

הגנה על קניין רוחני נעשית בצורה הטובה ביותר באמצעות עורך דין מקצועי המתמחה בקניין רוחני. הגנת הקניין הרוחני מכסה תחומים רבים, כולל הרעיון העסקי, הבעלות על הטכנולוגיה וסימני המסחר. לעיתים קרובות יזמים מבקשים ממשקיעים לחתום על הסכמי סודיות (NDA) כדי להגן על הרעיון העסקי. מעט מאוד משקיעים אנג'לים יסכימו לחתום על מסמך הסכם סודיות NDA. יש להם טיעון מוצק שטוען כי הרעיון לא עושה את ההבדל – אלא היזמות שהיא הביצוע, היישום השוטף, ולא הרעיונות הגדולים.

קל יותר להגן על טכנולוגיה ספציפית מאשר על רעיונות. אתה יכול להגיש בקשה לפטנטים וסימנים מסחריים כדי להגן על הטכנולוגיה שאתה מביא לשולחן. פטנטים הופכים לנכסים המגדילים את הערכת השווי שלך. פטנטים עשויים אפילו להגן על המודלים העסקיים שלך.

חשוב לדעת! אל תסמוך יותר מדי על פטנטים או סימני מסחר במובן המעשי. אם מישהו מפר אותו, הפטנט שלך טוב בדיוק כמו היכולת שלך (זמן ומשאבים משפטיים) להעמיד לדין על הפרות. אם הרעיון שלך הוא כל מה שיש לך, כדאי לך לדבר איתנו.

סגירת תפריט