עבור יזמים, גיוס כספים הוא תהליך מתמשך שמלווה אותם לאורך כל חיי הסטארט-אפ. בין אם אתם מחפשים הון סיכון בפעם הראשונה או החמישית, המשקיע העתידי שלכם יצטרך לבצע בדיקת נאותות בשלב כלשהו. בדיקת הנאותות מאפשרת לשני הצדדים להחליף רעיונות ומידע, לזהות אתגרים, לפתח פתרונות, ובתקווה, ליצור קשר עסקי המועיל הדדי.

מניסיוננו, בדיקות נאותות הטובות ביותר מתחילות בגילוי נאות מלא, תאום ציפיות ותקשורת ברורה. אם לך ולמשקיע הפוטנציאלי שלך אין קווי תקשורת הפתוחים כעת, איך יראה הקשר שלכם בעתיד? יכולת לדעת למה לצפות לאורך תקופת בדיקת הנאותות יכולה לעזור לך למפות אסטרטגיה המאפשרת לך להמשיך במימון בצורה יעילה יותר ועם פחות כאבי ראש בדרך.

להלן 4 רעיונות בסיסיים לשיפור חוויית תהליך בדיקת הנאותות לסטארט אפ שלך:

1. הכירו את העיתוי והיעדים

אם אתה חדש בעולם ההון סיכון, שים לב שאין מתודולוגיית עבודה אחת ויחידה. לכל חברת סטארט אפ עשויים להיות יעדים, סטנדרטים ומסגרות זמן שונות להתנהלות שלהן.

למה אתה צריך לצפות בתהליך בדיקת נאותות? היו מוכנים לבדיקת צוות, מוצר/טכנולוגיה, כספים ולקוחות. תקבל בקשות למידע בתחומי חשבונאות, טכנולוגיה ותאימות. יתכן שמשרד חיצוני יסתכל על ארכיטקטורת הטכנולוגיה שלך כדי לזהות חוזקות טכניות וחולשות פוטנציאליות. מבחינה חשבונאית, ככל הנראה תתבקש מספק צד ג' לבצע בדיקות ברמה גבוהה על הכספים בכדי להבטיח שלא קיימת פעילות מרמה – זו גישה פולשנית מינימאלית לאימות המספרים. במקביל תתבצע בדיקת נאותות משפטית על מנת לוודא שהחברה מתנהלת בצורה תקינה.

רוב המשקיעים ירצו לדבר עם הלקוחות גם לפני החתימה על החוזה. מובן כי יזמים מגנים על לקוחותיהם ועלולים לחוש אי נוחות כאשר הם מתבקשים לקבל סימוכין של לקוחות. אך הזמנת משקיעים פוטנציאליים לדבר עם אנשים אמתיים המשתמשים במוצר או בשירות שלך על בסיס יומי מסייעת לספר את סיפורה של החברה שלך ולהמחיש את ערכה בשוק. בצד המשקיעים, זו עשויה להיות אחד החלקים הקריטיים ביותר של בדיקת הנאותות שכן היא נותנת תובנה ישירה כיצד הלקוחות רואים את העסק ואת המוצר שלך.

כמה מנכ"לים דוחים את ההיכרות מאוחר ככל האפשר, אך מניסיוני, מבוא ללקוחות מוקדם יותר בתהליך יכול לעזור להעביר את התהליך במהירות רבה יותר, כמו גם לעזור לענות על שאלות רבות בבדיקה שעשויות להתעורר.

טיפ: חשבו על הצגת לקוחות קיימים בשלב מוקדם.

2. הצטרף לאנשים הנכונים

כמנכ"ל, חלק מתפקידך הוא לוודא שהחברה שלך מנוהלת כספית כראוי. כמובן שיש עוד הרבה תפקידים באחריותך (ניהול העסק, למשל). בעוד המשקיעים מצפים ממך להציע תובנות לגבי מדדים עיקריים המניעים את העסק שלך, איש אינו מצפה שתהיה לך את כל התשובות לכל שאלה. לכן חשוב למנף את המומחיות של הצוות שלך, במיוחד של מנהל הכספים.

עם זאת, מעורבות צוות רחב יותר בגיוס כספים היא פעילות מסובכת. מצד אחד, אתה רוצה שהצוות שלך יהיה מרוכז ב"עבודת היום-יום" שלהם – מכירות, שיווק ופיתוח. מצד שני, משקיעים ירצו לקבל חשיפה מסוימת לצוות שלך, וסביר להניח שתרצה להשוויץ בהם.

טיפ: אל תיקח על עצמך את כל האחריות: תאציל סמכויות לצוות שלך.

3. הכינו את הנתונים שלכם

איסוף נתונים עשוי להיות החלק הרב ביותר בתהליך הבדיקה. לפני שאתם משתתפים באופן פעיל בשיחות מימון חדשות עם משקיעים פוטנציאליים, עברו שוב על חומרי סבב המימון האחרון שלכם. זכור כי ייתכן שהעסק שלך השתנה באופן דרמטי מאז. שאל את המשקיעים וחברי הדירקטוריון הקיימים לחשוב על סוג המידע שחברות הון סיכון עשויות לרצות לדעת על מצב הפעילות העסקית הנוכחית שלך.

אחת מבקשות הנפוצות היא "הכנסות לפי לקוח לפי חודש מאז ההקמה". המשקיעים משתמשים בנתונים אלה כדי להפעיל ניתוחים שונים מסוג קבוצות כדי לעקוב אחר מגמות צמיחת הלקוחות לאורך זמן.

לכן הייתי מציע לך להתחיל להסתכל על הנתונים שלך בצורה זו מראש. פעולה זו יכולה להיות מאוד אינפורמטיבית לגבי העסק שלך, מכיוון שהיא תעזור לך לזהות טוב יותר דפוסי הלקוחות.

ראה גם: כל מה שצריך לדעת על כתיבת תוכנית עסקית

4. תבנו ערוצי תקשורת טובים

אם אתם מחפשים שותף הון סיכון לטווח ארוך שמעוניין לעזור לעסק שלכם לצמוח, התקשורת חייבת להיות דו כיוונית מההתחלה. התכונן להפוך שיחות ראשוניות לפרודוקטיביות ככל האפשר על ידי שיחה עם יזמים שקיבלו הון סיכון בעבר וקבע אילו שאלות אתה צריך לשאול משקיעים.

טיפ: פשוט דברו

אם חברת הון סיכון מגישה בקשה שאתה לא חושב שתוכל לספק, אל תתעלם ממנה. על ידי שקיפות מלאה בשלב מוקדם, אתה והמשקיע יכולים להבין את הדרך הטובה ביותר לקבל החלטות ולהתקדם.

דגלים אדומים שיש להיזהר מהם

זה אולי נשמע מורכב, אך זכור שאנו מדברים על שותף שעומד להיות חלק מהעסק שלך לטווח הרחוק. לכן חשוב להיכנס לתהליך בדיקת נאותות בעיניים פקוחות. להלן כמה סימני אזהרה אפשריים:

לחץ לחתום במהירות

אם חברת השקעות מנסה להחתים אותך על מסמך תנאים מוקדם – נניח לפני שהושלמה הבדיקה – תחשוב פעמיים. ראשית, ככל הנראה מסמך התנאים יכלול שפת בלעדיות מחייבת, המונעת מהחברה שלך לדבר עם משקיעים אחרים. אם מסיבה כלשהי העסקה לא נסגרת, תצטרך להתחיל הכל מחדש.

כל השיחה רק על כסף

אם אני שואל יזם במהלך הפגישה הראשונה שלנו מה הם מחפשים בשותף הון סיכון והתגובה היחידה שלהם היא "כסף", זה סימן שזה לא יכול להיות התאמה מלאה. ברור שכסף חיוני כדי להשקיע בצמיחה של חברות אלה, אך כשיוצרים מערכת יחסים ארוכת טווח אני חושב שחשוב להסתכל את התמונה הגדולה.

לאן אתה מקווה לקחת את העסק שלך ומה אתה מקווה להשיג ב 5 השנים הבאות? איך לדעתך שותף הון סיכון יכול לעזור לך להשיג את המטרות שלך? מהם האתגרים המרכזיים העומדים בפניך וכיצד יכול להיות משקיע לעזור? אם השאלות הללו לא עולות בשיחות הראשונות שלך, ייתכן שתרצה לסגת לאחור ולשקול אותן מחדש.

לא בדקת אפשרויות נוספות

חשוב לשוחח עם הרבה קרנות הון סיכון בשלב מוקדם כדי למצוא את אלה המתאימות ביותר למשימה העסקית שלך ולשלב הפעילות שלך. שאל על המומחיות שלהם בענף שלך וכיצד הם יכולים להועיל ברמה העסקית. צמצם את המיקוד שלך לשניים-שלושה משקיעים פוטנציאליים ואז תחליט מיהו המתאים ביותר לעסק שלך בשלב זה.

סגירת תפריט