איך מקימים חברת סטארט אפ?

הקמת סטארט אפ דורשת הרבה יותר מרעיון חכם ומקורי וזאת גם אחת הסיבות שלא מעט רעיונות נשארים בגדר רעיונות. ההחלטה על הקמת סטארט אפ היא החלטה אמיצה ולא כל אחד מעוניין בהרפתקה הזו.

יחד עם זאת, בעוד שקיימים יזמים רבים שכן מאמינים בעצמם וברעיונות שלהם ואכן מעוניינים להקים סטארט אפ, חלק נכבד לא תמיד יודע איך להתחיל את תהליך ההקמה ומהם הצעדים הנדרשים להקמת סטארט אפ. ובכן, אם חיפשתם מידע על התהליך, בהחלט הגעתם למקום הנכון, ואנו נסביר ונפרט במאמר זה על איך מקימים סטארט אפ. מוכנים? בואו נתחיל.

שלב ראשון בהקמת סטארט אפ: הרעיון והחזון

כדי להקים סטארט אפ צריך קודם כל רעיון. יש לכם רעיון גאוני? לא כל כך מהר, לפעמים בין מה שאנחנו חושבים, לבין מה שהחברה חושבת יש פערים לא קטנים, וחשוב לבדוק האם באמת לרעיון שלנו יש ביקוש. אז הרבה לפני שאתם מתחילים לגייס כספים ולבקש הלוואות, חשוב מאוד קודם לגבש את הרעיון ואת החזון של המוצר.

שלב שני: סקרי שוק ובדיקת כדאיות

השלב השני הוא אחד השלבים החשובים ביותר בהקמת סטארט אפ מהסיבה שהממצאים שלו יכולים לשים סוף לתהליך ההקמה. בשלב זה צריך לקחת את הרעיון המגובש שלנו ולבצע בדיקת כדאיות וסקרי שוק.

חשוב מאוד שהמחקרים שלנו יהיו ממוקדים ועניינים כדי לקבל נתונים אובייקטיביים.  למשל, צריך לבדוק האם יש למוצר/שירות/רעיון ביקוש, האם אנשים ירכשו את המוצר בתשלום, מהו המחיר שאותו הם יהיו מוכנים לשלם לעומת עלות הייצור שלו, מי הם קהלי היעד, האם מדובר בנתח גדול באוכלוסייה, האם יש עוד חברה מתחרה שכבר שנמצאת בתהליך מתקדם של הייצור, האם הממצאים רווחים מספיק כדי להמשיך בהקמת הסטארט אפ ועוד.

זהו שלב קריטי וזה הכרחי שהבדיקות והסקרים יהיו מקיפים ומדויקים עד כמה שאפשר, וחשוב מכך, זה הכרחי להתייחס ברצינות לממצאים הללו גם כאשר הם אינם עונים על הציפיות שלנו.

שלב שלישי: הוצאת פטנט ובירוקרטיה משפטית

אומנם מדובר בשני היבטים שונים, אך שניהם קשורים לבירוקרטיה משפטית חשובה. לפני שאתם מקימים את החברה חשוב מאוד שתגנו על הרעיון שלכם ותוציאו עליו פטנט. אם תקימו חברה מבלי לעשות זאת אתם תהיו חשופים לכך שמישהו ייקח לכם את הרעיון וישתמש בו. אז קודם כל תרשמו את הפטנט על שמכם ותגנו עליו מבחינה חוקית. לאחר מכן, אם הנכם מקימים סטארט אפ, זה הכרחי לפעול מבחינה משפטית ולעבור את התהליך הבירוקרטי הנדרש להקמת חברה.

לא פחות חשוב, זה השם שתבחרו לחברה ולמוצר, עליכם לוודא שאין בשם הזה כבר שימוש ואתם רשאים להשתמש בו. בשלב זה חשוב להסתייע באנשי מקצוע שמתמחים בתהליך המשפטי ובפרט בהקמת חברה. אין בשלב זה מקום לטעויות, ואם לא תפעלו במקצועיות וביסודיות אתם עלולים למצוא את עצמכם בסיבוכים משפטיים ובתביעות שונות בעתיד.

שלב רביעי: גיוס כספים להקמת הסטארט אפ

הקמת סטארט אפ מלווה בהשקעה כספית. לכן, בין אם יש לכם הון עצמי ובין אם לא, עליכם לגייס כספים להקמת החברה. אתם יכולים לקחת הלוואה מהבנק, לגייס כספים מהחברים ומהמשפחה, ולפנות לקרן הון סיכון. כך או כך, כדי להקים וליישם את הרעיון שלכם עליכם לקחת בחשבון שצריך להשקיע כסף.

שלב חמישי: בניית מודל עסקי ותוכנית עסקית

הצלחה של סטארט אפ דורשת תכנון מראש. בין אם מדובר בסטארט אפ או כל עסק אחר, לא מדובר בתהליך אינטואיטיבי, נהפכו, עליכם לבנות תוכנית עסקית מסודרת עם לוח זמנים, תקציבים ,תחזיות, תמחור, הוצאות, שיווק, ניהול, גיוס משקיעים, ועוד.

המשקל שיש לתוכנית עסקית ולמודל עסקי בהצלחת החברה הוא עצום, ולכן זה הכרחי לדעת לבנות תוכנית מתאימה ולהשתמש במודל עסקי יעיל.  חשוב לציין, שגם הרעיונות הגאוניים ביותר יכולים ליפול בגלל ביצוע כושל. תוכנית עסקית היא סלילת המסלול ליישום חכם ומקצועי הישר ליעדים שלכם.