ניהול עסק הוא לא דבר פשוט וגם בעלי העסקים המוכשרים והנחושים ביותר זקוקים להכוונה מקצועית מפעם לפעם ואפילו באופן קבוע. ניהול עובדים, ניהול מלאי ורכש, עבודה מול ספקים, שיווק וקידום וצעדים להצמחת העסק והגדלת הרווחים – כל אלו הם דברים שצריך לעסוק בהם מעבר לפעילות השוטפת והמרכזית של העסק, ולכן ייעוץ עסקי הוא מצרך נדרש כל כך.

אם גם אתם מנהלים עסק במדינת ישראל, יועץ עסקי יוכל לעזור לכם לקחת את העסק לשלב הבא. במאמר שלפניכם נבין מהם תפקידיו של היועץ העסקי, מה הופך יועץ עסקי ליועץ טוב, כיצד ישפיע ייעוץ עסקי מקצועי על העסק שלנו ואיך נבחר את יועץ עסקי מתאים לנו. מתחילים. 

תפקידיו של יועץ עסקי

הטעות הנפוצה ביותר באשר להגדרת תפקידו של היועץ העסקי היא שנדמה שהתפקיד שלו הוא אך ורק נתינת עצות לניהול עסק בצורה נכונה. על אף שזהו חלק משמעותי בתפקיד, הייעוץ העסקי הוא הרבה מעבר לכך. אלו הם כלל התפקידים של יועץ עסקי טוב: 

 • פתרון בעיות – יועץ עסקי יודע לזהות את הבעיות העיקריות בניהול העסק – בין אם מדובר בתקשורת לא נכונה עם העובדים, ניהול תזרים לקוי, שיווק לא איכותי או כל בעיה אחרת. מעבר לזיהוי הבעיות, היועץ גם מציע מגוון פתרונות לבעיות האלה וגם כאן המלאכה לא נגמרת. היועץ ידע לפרט באשר לדרכים לפתרון ויעזור לעקוב האחר ההתקדמות בתהליך עד שיהיה אפשר להתגבר על הבעיה.
 • לספק מידע – ליועץ עסקי יש ארגז כלים גדול מאוד שחולש על תחומים רבים הקשורים בניהול העסק. מתוך כך הוא יכול לספק לבעלי עסקים מידע חשוב ורלוונטי, שייתכן כי בעלי העסקים לא חשופים אליו בעצמם ובדרך כלל לא מצליחים לראות מנקודת המבט שלהם. היועץ העסקי הוא מעין מבקר חיצוני שיכול לתת מידע חשוב על התנהלותו השוטפת של העסק.
 • אבחנה נכונה של בעיות – אם נשאל בעלי עסקים או את העובדים בו – מהן הבעיות העיקריות שלו, נראה שיהיה להם מאוד קל והם יצביעו באופן כמעט אוטומטי על בעיות מסוימות. עם זאת, שוב מדובר בנקודת מבט צרה ביותר ולפעמים הבעיות האלה הן כלל לא הבעיות העיקריות או שהן ביטוי מסוים לבעיות גדולות ומקיפות יותר. היועץ העסקי יודע לאבחן את הבעיות באופן מקצועי ומתוך נקודת מבט שרואה את התמונה הגדולה.
 • להמליץ על סמך ניתוחים סטטיסטיים מעמיקים – יועץ עסקי לא מנחש או מייעץ לפי תחושת בטן, אלא מגבה את העצות שלו בניתוחים סטטיסטיים מעמיקים. בין היתר חשוב לנתח את המצב הכלכלי של החברה, את הלך הרוח של העובדים ואת התחושות שלהם במהלך יום עבודה, את תמונת המצב של המהלכים השיווקיים בעסק ועוד. ההמלצות של יועץ עסקי ניתנות לאחר ניתוח מעמיק, לרוב ניתוח גדול בתחילת התהליך ובדרך עוד ניתוחים סטטיסטיים נוספים תוך כדי תנועה.
 • לסייע בניהול העסק ולספק הכוונה תוך כדי תנועה – מלבד ההסתכלות על התמונה הרחבה, היועץ העסקי גם יודע לתת כלים ולכוון את בעל העסק תוך כדי תנועה. כולל מענה לכיבוי "שריפות מידיות", הכוונה באשר לצעדים כלכליים או קמפיינים שיווקיים שרוצים להוציא לפועל ובעצם כל צעד שהוא שמתכוונים לעשות במסגרת הפעילות העסקית.
 • הקניה של הרגלים נכונים ויצירת מחויבות בקרב בעל העסק והעובדים – היועץ העסקי לא עוסק רק בכיבוי שריפות, אלא פועל כדי לאפשר לעסק לנוע באופן עצמאי ולהישאר תמיד במגמת צמיחה. לאחר מיפוי כולל של העסק על היועץ העסקי להקנות בהדרגה הרגלי עבודה חדשים, הכוונה לעובדים, נהלים חדשים בשיתוף עם בעל העסק ועוד. המטרה העיקרית היא לגייס את כלל העובדים למען העסק ולמען צמיחתו, בעזרת הרמת המורל ותחושת השייכות של העובדים. כשמצליחים להשיג את המטרה הזאת הצמיחה וההתנהלות התקינה של העסק היא כמעט בלתי נמנעת.
 • לייעל באופן קבוע את ההתנהלות הארגונית והעסקית – בסופו של דבר מטרת העל של היועץ העסקי היא לשפר את העסק ולהפוך אותו לעסק טוב יותר. זה אומר להפוך את החיים של בעל העסק לקלים ונוחים יותר, להפוך את העובדים למרוצים ויעילים יותר ובעיקר לוודא שהעסק ממצה את מלוא פוטנציאל הצמיחה שלו ונמצא במגמת צמיחה והתרחבות פחות או יותר על בסיס קבוע.

מה הופך יועץ עסקי ליועץ עסקי טוב?

זוהי בלי ספק שאלת מיליון הדולר והתשובה היא מן הסתם מורכבת למדי. אז בראש ובראשונה יועץ עסקי טוב הוא כזה שיודע לתת את כל השירותים שהזכרנו בתחילת המאמר, וכדי לעשות את זה הוא חייב להיכנס אל תוך הקרביים של העסק. יועץ עסקי טוב ייקח כמה ימים של למידה מעמיקה של העסק לפני שיתחיל לייעץ ולכוון.

הוא יקרא את כל הדו״חות הרלוונטיים מהחודשים האחרונים ואפילו מהשנים האחרונות, יתלווה לכמה ימי עבודה בתור צופה מהצד וירשום הערות חשובות, הוא ידבר עם העובדים וינסה להבין עד כמה שאפשר את הלך הרוח שלהם וייכנס לכל פן בעסק, עד כמה שבעל העסק יאפשר.

נכון, זהו בהחלט יתרון כאשר ליועץ עסקי יש הכשרה וכלים לעסוק בתחום – לימודי חשבונאות ומנהל עסקים, אימון עסקי, גישור וכדומה, אבל אלו לא הדברים היחידים שחשובים. בהחלט חשוב להרגיש את הכימיה ואת החיבור עם יועצים עסקיים ולנסות להבין עד כמה הם מחויבים לתהליך ומעוניינים להכיר את העסק הכי מקרוב שרק אפשר. יועץ עסקי טוב הוא כזה שידבר אתכם על תהליך ארוך טווח, שלא יבטיח הבטחות גדולות שיהיה קשה לעמוד בהן ושיעמוד מאחוריכם גם ברגעים פחות טובים ואפילו קשים במהלך חייו של העסק. 

ההשפעות של ייעוץ עסקי על העסק

ברגע שמצליחים למצוא יועץ עסקי טוב לעסק, ההשפעות החיוביות הן רק עניין של זמן. כן – זמן הוא בהחלט מילת המפתח וצריך לזכור שהשינוי לא חל בין יום, אבל עם הזמן ותוך כדי תהליך מסודר ומקצועי, אין ספק שנראה בהקדם את ההשפעות האלה:

 • בעל עסק רגוע ומרוצה – ייעוץ עסקי טוב יעזור להנחיל הרגלים ותהליכי עבודה שיורידו לא מעט עומס ולחץ מהכתפיים של מנהלים. היועץ העסקי מלווה באופן ישיר את בעל העסק, מה שמאפשר לו לזהות את נקודות את התורפה ואת הדברים שגורמים ללחץ ומתח ולמצוא את הדרכים לנטרל אותם.
 • עובדים מחויבים ונאמנים יותר – כשעובד מרוצה וטוב לו במקום העבודה שלו, הוא מרגיש מחויב הרבה יותר ונוטה לגלות נאמנות רבה יותר למקום העבודה. חלק גדול מהייעוץ העסקי כולל התייחסות לעובדים, מיפוי הצרכים שלהם והתאמה של הציפיות וגבולות התפקיד שלהם.
 • הגדלת הכנסות – בסופו של דבר זוהי מטרת העל של ייעוץ עסקי – לעזור בהגדלת ההכנסות של העסק. איך זה קורה? דרך ניתוח מעמיק של דו״חות כספיים, ייעול העובדים ושיפור שביעות הרצון שלהם, חידוד הנהלים, ייעול השיווק והפרסום ועוד. בסופו של דבר כל צעד של היועץ העסקי הוא כזה שהמטרה שלו היא להפוך את העסק לטוב יותר – משמע רווחי יותר.

כך תבחרו יועץ עסקי מומלץ לעסק שלך 

כמובן שבחירת יועץ עסקי לעסק היא בחירה חשובה למדי וצריך להתייחס לכך בכובד ראש. הינה כמה טיפים שיעזרו לכם למצוא את היועץ העסקי המתאים ביותר לעסק שלכם:

 • הגדירו את הציפיות שלכם מהייעוץ במדויק – לא כל היועצים נותנים את אותו השירות במדויק וכל אחד שם דגש על משהו אחר בהתאם לתחום המומחיות שלו. הגדירו בצורה מדויקת מהם האתגרים של העסק שלכם, בין אם אלו אתגרים כלכליים של תזרים, אתגרי שיווק ופרסום או קושי בניהול העובדים. כך תוכלו לבחור את היועץ העסקי שבקיא ביותר בתחומים הרלוונטיים לכם.
 • החליטו מראש את משך ההתקשרות ומידת המעורבות – כאמור, הייעוץ העסקי המקצועי ביותר הוא כזה שנכנס לקרביים של כל עסק, אבל במציאות זה לא משהו שמתאים לכל בעל עסק. יש לא מעט עסקים שזקוקים למספר מועט יחסית של פגישות רק כדי לקבל הכוונה ונקודת מבט חיצונית וזה משהו שכדאי להגדיר מראש. בחרו ביועץ לפי תהליך שמתאים לכם, מספר פגישות שנוח לכם ומידת המעורבות שתרצו שהוא ייקח.
 • נצלו את הקשרים שלכם – נטוורקינג הוא חלק חשוב מאוד בניהול עסק וזה משהו שאפשר לנצל לטובתנו כשמחפשים יועץ עסקי. נסו לפנות לקולגות ובפרט לאנשים שאתם סומכים עליהם ושאלו לגבי ייעוץ עסקי מקצועי. רוב הסיכויים שאלו הם אנשים שיוכלו להמליץ על יועץ טוב שלו המומחיות בתחומים הרלוונטיים שמעניינים אתכם.
 • היעזרו ברשתות החברתיות – ברשתות החברתיות השונות תוכלו למצוא לא מעט יועצים עסקיים שמפרסמים ומקדמים את עצמם. אם הגעתם בקלות ליועץ כלשהו והתרשמתם מהעמוד שלו זה בהחלט דבר שעשוי להעיד על השירות שתקבלו ממנו ומעבר לכך תוכלו גם לקרוא ביקורות מבעלי עסקים אחרים. פייסבוק זו ככל הנראה הבחירה המתבקשת, אבל שווה להיכנס גם לרשתות אחרות ובפרט ללינקדאין – זירה שבה אפשר למצוא לא מעט יועצים עסקיים מעולים.

חברת ייעוץ או יועץ פרטי?

עוד דבר שכדאי להחליט עליו מראש הוא אם לפנות ליועץ עסקי פרטי או לפנות לחברת ייעוץ עסקי לחברות מקצועית שלה מספר עובדים – יש כמובן יתרונות וחסרונות לכאן ולכאן. חברה מקצועית לייעוץ לרוב תכלול מומחים מכמה תחומים חשובים – כלכלנים, מומחי שיווק, מומחי השמה וכוח אדם ועוד, כלומר מעטפת גדולה יותר. מנגד, יועץ עסקי טוב שעובד לבד יוכל לתת לכם יחס אישי ברמה הכי גבוהה, אך לא בטוח שהמענה המקצועי שלו בכל תחום יהיה טוב תמיד באותה הרמה. 

ודאו שאפשר לעשות פניית פרסה! לא מומלץ לבחור בשירות ייעוץ עסקי שמחייב אתכם ושלא תוכלו לוותר עליו במקרה הצורך. יועצים עסקיים טובים מבינים שאם ייתנו שירות טוב אז הלקוחות שלהם לא ירצו לוותר עליהם, ומצד שני אתם, בעלי העסקים, לא צריכים להתחייב. תנו הזדמנות ליועץ עסקי שבחרתם, אבל אל תחששו לעשות שינוי אם לאחר זמן מה אתם מבינים שהשירות לא נותן לכם את מה שציפיתם לו. 

לסיכום 

ייעוץ מקצועי לעסקים יכול להוות מנוע מעולה לצמיחה ולהתפתחות אם יודעים לבחור אותו כמו שצריך. ברגע שמבינים שניהול של עסק הוא משימה מורכבת ושכל עסק ירוויח מהכוונה מקצועית, אפשר בהחלט לרתום את הדבר הזה לטובתנו. אם גם אתם מרגישים שהגיע הזמן להרוויח מהפוטנציאל של יועץ עסקי מקצועי, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ולהיעזר ביועצים העסקיים המנוסים שלנו כאן בטרגו. אנו מקפידים על ליווי צמוד של כל עסק ומתמחים גם בהכנת תוכנית עסקית מקצועית ונעזרים לשם כך בטובי המומחים מתחומים שונים בעולם העסקים. צרו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם בכל שלב!

לפתח את הרעיון שלך לשלב הבא

קבע פגישת ייעוץ ראשונית ללא עלות