• זמן קריאה:זמן קריאה 2 דקות
  • מחבר:

"מטרה ללא תוכנית היא רק משאלה", אמר פעם אנטואן דה סנט-אכזופרי, הצהרה שנכונה במיוחד בנוף ההפכפך של סטארט-אפים. בין אם אתם ב-Pre-Seed או שואפים לסבב גיוס A , תוכנית עסקית מקיפה פועלת כמפת דרכים, ומציעה סקירה ברורה של המודל העסקי שלכם, השוק שלכם ופוטנציאל הצמיחה שלכם. זה לא רק דיבור תיאורטי, על פי נתונים מ 17% CB Insights מהסטארט-אפים נכשלים בגלל תכנון עסקי לקוי.

אלמנטים של תוכנית עסקית לסטארט-אפ

  • תקציר מנהלים – הרושם הראשוני קובע, וכאן אתה עושה את שלך. תקציר מנהלים שלך צריך לכלול את המהות של המיזם שלך בכמה עמודים.
  • תיאור העסק – צלול לתוך מה שהעסק שלך עושה, הבעיה שהוא פותר וצרכי השוק שהוא נותן להם מענה. כפי שסטיב ג'ובס ניסח זאת בצורה נאותה, "אנשים לא יודעים מה הם רוצים עד שאתה מראה להם את זה."
  • ניתוח שוק – הנתונים הם המלך. מחקר שוק יסודי צריך לכלול מגמות, נתונים דמוגרפיים של לקוחות וניתוח תחרותי. לפי דו"ח של מקינזי, סטארטאפים שמתעלמים מניתוח תחרותי הם בסבירות גבוהה פי 3.7 להיכשל בשלוש השנים הראשונות. את המחקר שוק יש לסכם דרך ניתוח של מודל SWOT
  • תוכנית שיווק ומכירות – כפי שאומר אילון מאסק, "חברות גדולות בנויות על מוצרים מעולים". אבל גם מוצר מהפכני צריך תוכנית שיווק ומכירה מוצקה. צלול לתוך אסטרטגיית רכישת הלקוחות שלך, תוכניות יחסי ציבור ומשפך המכירות.
  • תחזיות פיננסיות – הנתונים צריכים להסתכם. משקיעים רוצים לראות את ההכנסות החזויות, תחזיות רווח והפסד, הערכות תזרים מזומנים ותקציבי הוצאות הון ל-3-5 השנים הבאות.
  • צוות ניהול – המשקיעים הימרו על הג'וקי, לא על הסוס. המומחיות של הצוות שלך יכולה להוות את ההבדל הצלחה לכישלון.

מדוע תוכנית עסקית היא קריטית לסטארט-אפים?

  • השגת השקעות – אף קרן הון סיכון לא הולך לתת לך שקל בלי לראות תוכנית עסקית מנוסחת היטב. "כשיש לך עור במשחק, המשיכו את המשחק. כשלא, צא", אומר נאסים טאלב. תוכנית עסקית מוצקה מראה שיש לך עור במשחק.
  • תכנון אסטרטגי – נתונים מ-BCG מצביעים על כך שלעסקים עם אסטרטגיות מוגדרות היטב יש סיכוי גדול ב-130% להצלחה בהשוואה לאלו שאין להם.
  • מפחית סיכונים – סטארט-אפים הם מסוכנים; זה נתון. אבל תוכנית עסקית מאפשרת לך לצפות מחסומים פוטנציאליים ולפתח תוכניות מגירה.

סיפורי הצלחה

Dropbox

Dropbox התחיל כרעיון פשוט אך גרף הנפקה של 1.7 מיליארד דולר. אחד המפתחות להצלחתם היה תוכנית עסקית ברורה, תוך שימת דגש על עיצוב ידידותי למשתמש וצורך מסיבי בשוק. ההדגמות המוקדמות שלהם היו כמו התוכנית העסקית שלהם – פשוטה אך יעילה.

Airbnb

Airbnb התבססה על קונספט כושל של "Air Bed & Breakfast". התוכנית עסקית המקיפה שלהם עמדה מאחורי הציר הזה. זה הוכיח צורך לא מוצדק באפשרויות לינה זולות אך ייחודיות, והעניק להם שווי של 100 מיליארד דולר ב-2021.

לסיכום

כסטארט-אפ, לא ניתן להמעיט בחשיבותה של תוכנית עסקית. זו מפת הדרכים שלך, ההצעה שלך והתוכנית שלך להצלחה. כפי שאמר סטיב ג'ובס, "חדשנות מבדילה בין מנהיג לעוקב". התוכנית העסקית שלך היא המקום שבו אתה מציג את החדשנות הזו מגובה בנתונים ובתחזיות מחושבות היטב.

ב-Targo Consulting, אנו מתגאים בשילוב של יזמות בעלת חזון עם מומחיות מעשית. תוכנית עסקית מעוצבת היטב היא הצעד הראשון במהפכה בנורמות העסקיות המסורתיות. אל תתעלם מהמרכיב המכריע הזה; זה יכול להיות הבסיס להצלחת המיזם שלך.

"הזמן שלך מוגבל, אל תבזבז אותו בלחיות חיים של מישהו אחר", אמר ג'ובס. וגם הזמן של הסטארט-אפ שלך מוגבל. תתחיל לפצח את התוכנית העסקית הזו. הנתונים תומכים בנחיצותם, והמיזם שלכם ראוי למסלול המובנה הזה להצלחה.

לפתח את הרעיון שלך לשלב הבא

קבע פגישת ייעוץ ראשונית ללא עלות