בהרפתקאות של אליסה בארץ הפלאות, אליסה מגיעה לצומת דרכים ושואלת את החתול: "האם תוכל לומר לי, בבקשה, באיזו דרך עליי ללכת מכאן?" "זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע" אמר החתול. " לא כל כך אכפת לי לאן " אמרה אליסה. "אז זה לא משנה באיזו דרך תלכי " אמר החתול. הסצנה הזאת מתמצתת בצורה מושלמת את הבעיות במיזם שאין לו תוכנית עסקית מסודרת. ללא תוכנית, העסק למעשה חסר כיוון ופעילות העסקית נראית יותר אקראית ותגובתית , בניגוד מוחלט לאותם עסקים שפועלים ליישום תוכנית עסקית שתוכננה בקפידה. אז למה בעצם משמשת התוכנית העסקית?

1. ניהול העסק, תכנון ומיפוי העתיד

תוכנית עסקית היא לא רק כלי להשגת מימון, אלא גם כלי שיעזור לך לנהל את העסק שלך בצורה יעילה יותר. על ידי רישום המחשבות על הנייר, אתה יכול להבין את העסק שלך טוב יותר וגם לגבש רשימה של פעולות שיש לנקוט כדי לשפר את העסק שלך. תוכנית עסקית תאפשר לך לתכנן יעדים ספציפיים ומטרות יחד עם המשאבים הנדרשים על מנת להשיג את המטרות הללו. על ידי הבנת העסק והסביבה העסקית שלו תוכל לגבש דרך אופטימלית לפעול בתוך הסביבה הזו, אתה תהיה ממוקד כדי להבטיח לעסק שלך הצלחה מתמשכת.

2. גיוס מימון

רוב העסקים מתמודדים עם החלטות השקעה בשלב מסוים של חייהם. לעתים קרובות, הזדמנויות עסקיות לא יכולות להיות ממומנות על ידי הון עצמי או תזרים מזומנים חופשי, והעסק חייב לגייס מימון חיצוני. למרות ששוק המימון הוא תחרותי יחסית, כל המשקיעים או המלווים הפוטנציאליים ידרשו גישה לדוחות החברה יחד עם התוכנית העסקית. בדיקת הדו"חות מסייעת למשקיעים להבין את העבר, ואילו התוכנית העסקית מסייעת להם להבין את חלון ההזדמנויות בעתיד.

כאשר אתה רוצה לגייס השקעה למיזם שלך, חשוב לתאר באופן ברור את ההזדמנות, שכן משקיעים ירצו לדעת:

א. למה עדיף להם להשקיע בעסק שלך, ולא להשאיר את הכסף בחשבון הבנק או להשקיע בעסק אחר?

ב. מה מבדל אותך משאר השחקנים בשוק? האם זה המחיר הנמוך, האיכות הגבוהה או שמדובר במוצר חדשני וייחודי?

ג. למה אנשים יהיו מוכנים להיפרד מהכסף שלהם כדי לקנות את המוצרים או את השירותים שלך?

תוכנית עסקית כתובה היטב יכולה לעזור לך להעביר את הנקודות האלו למשקיעים הפוטנציאליים ולעזור להם להרגיש בטוח יותר. המרכיב החיוני ביותר עבורם יהיה עדות ברורה ליכולת העתידית של החברה לייצר תזרים מזומנים שיאפשר החזר השקעה ופעילות יעילה של העסק.

3 פיתוח דרכי הפעולה

תוכנית עסקית מסייעת לחברה להעריך את ההזדמנויות בעתיד ולהתחייב לפעולה מסוימת. על ידי גיבוש התוכנית על הנייר, כל האפשרויות הפחות רלוונטיות יורדות לשוליים והחברה מתמקדת בפעילויות המרכזיות. התוכנית יכולה להגדיר אבני דרך ובסופו של דבר לעזור להנהלה לעקוב אחר התקדמות.

4. סיוע בניהול תזרים המזומנים

ניהול זהיר של תזרים מזומנים הוא דרישה בסיסית מכל חברה. הסיבה לכך היא שרבים נכשלים, לא מפני שהם לא רווחיים, אלא משום שהם במצב של חדלות פירעון. כלומר, אינם מסוגלים לשלם את חובותיהם. ניהול תזרים מזומנים הנו גורם משמעותי כאשר לחברה יש הון חוזר. אם אתה מוכר באשראי ואתה מקבל את הכסף בעתיד, וייתכן שתצטרך לשלם חלק מההוצאות שלך לפני שתיפגש עם הכסף בפועל, תוכנית עסקית תעזור לך לנהל את דרישות המימון בצורה יעילה ונכונה.

ראו גם: תוכנית עסקית לדוגמא

5. תמיכה אסטרטגית היציאה (EXIT)

בשלב מסוים, הבעלים של החברה יכולים להחליט שהגיע זמן לצאת. תכנון אסטרטגיית היציאה מראש יכולה לעזור לכוון את ההחלטות שלך בהווה.

אסטרטגיות יציאה נפוצות:

  • הנפקה ראשונית של המניות לציבור (IPO)
  • רכישה על ידי המתחרים
  • מיזוגים
  • רכישת השליטה על ידי הנהלת החברה (MBO – Management Buyout)
  • הורשה במשפחה

ניתן לקבל החלטות השקעה בהווה תוך הסתכלות אל העתיד באמצעות תוכנית עסקית מפורטת. לדוגמא, מסלול הEXIT האטרקטיבי ביותר בדרך כלל הוא מכירת החברה למתחרה. החלטות בהווה יכולות להתמקד בפעילויות שתגביר את האטרקטיביות של החברה למתחרה. בהתחשב בכך שהערכת שווי לחברה היא קשה וסובייקטיבית, תוכנית כתובה היטב תוכל להדגיש את ההזדמנות למשקיעים הנכנסים ולהגדיל את הסבירות לEXIT מוצלח על ידי הבעלים הנוכחי.

לפתח את הרעיון שלך לשלב הבא

קבע פגישת ייעוץ ראשונית ללא עלות