בניגוד לדעה הרווחת, עסק קטן או בינוני הוא לא עסק של אחד או שני עבדים אלא עסק עם מחזור עד 100,000,000 ₪. בנוסף עסק מצליח הוא לא בהכרח עסק גדול ורב עובדים, אלא הוא עסק שמניב רווחים גבוהים ביחס להשקעה ולהוצאות שלו. למשל, עסקים קטנים יכולים להיות מאוד מצליחים וריווחים כאשר הם מנוהלים נכון, ולא רק שהם בעלי מודלים עסקיים שעומדים בפני עצמם, אלא יש לא מעט יזמים שהשאיפה שלהם היא להקים עסק קטן, יציב, ומניב. יחד עם זאת, למי שחושב שניהול עסק קטן הוא פשוט יותר מניהול של חברות וארגונים, טועה, וטועה בגדול.

מדוע? כיוון שעסקים קטנים צריכים להתמודד עם אתגרים רבים כגון תחרות מתמדת עם עסקים קטנים וגדולים כאחד, יכולת ייצור מוגבלת, גם כאשר הביקוש הוא גבוה, תקציבים נמוכים יחסית, והגעה אל קהלי היעד הנכונים (והאתגרים עוד רבים ושונים!). ובכן, לשם כך מאוד מומלץ להיעזר בשירותי ייעוץ עסקי לעסקים קטנים ובנינוניים ולקבל ייעוץ מקצועי מיועצים חיצוניים שמתמחים בייעול וקידום של עסקים קטנים.

מדוע חשוב לקבל ייעוץ עסקי כעסק קטן?

ראשית, חשוב לציין שלכל עסק יכול להועיל לקחת שירותי ייעוץ עסקי, בין אם מדובר בעסקים קטנים, בינוניים, גדולים, או חברות ענק. יחד עם זאת, כיוון שבעסקים קטנים לכל החלטה קטנה יש השפעה עצומה על העסק, חשוב להיות ממוקד ומדויק כדי שהעסק לא רק "ישרוד", אלא גם ירוויח. מעבר לכך, צריך לזכור שבעוד שלעסקים גדולים יש עובדים מקצועיים העוסקים בתחומים שונים, בעסקים קטנים, ברוב במקרים, בעל העסק אחראי על כל "המחלקות" מהשיווק ועד הפיננסים. כאשר מדובר בייעוץ עסקי לעסקים קטנים ובינוניים, תפקידו של היועץ זה לא רק לייעל את העסק , אלא גם לבנות עבור העסק אסטרטגיה ישימה לטווח ארוך שתייצב את העסק ואת ההכנסות שלו. כמו כן, יש חשיבות עצומה לפרספקטיבה חיצונית מאיש מקצוע המתמחה בעסקים מהסיבה שלא פעם בעלי עסקים קטנים (וגם גדולים!) נותנים לאלמנטים אישיים להשפיע על שיקול הדעת שלהם, דבר שמונע מהם להחליט החלטות חשובות ונכונות לעסק.

ייעוץ עסקי בתהליך מותאם לגודל העסק

יש הבדל ברור בין ייעוץ עסקי לעסק קטן, לבין ייעוץ עסקי לעסק גדול. מעבר לכך שמדובר בתקציבים שונים, חלוקת תפקידים שונה, והוצאות שונות, יש גם יעדים וציפיות שונות מהעסק. לכן, כדאי לבנות תוכנית עסקית טובה ויעילה, זה הכרחי להתייחס לגודל העסק, ולהבין מהו היעד העיקרי שלו. כמו כן, צריך לזכור שבעסקים קטנים לעיתים בעל העסק פועל לבד והינו אחראי על ניהול של כמה תחומים שונים בעסק (או מלווה במס' עובדים קטן), כך שלא ניתן לבנות תוכנית שמבוססת על מומחים נוספים כמו בחברות גדולות שיש בהן מנהל שיווק, מנהל כספים, מנהל מכירות, מנהל משאבי אנוש, מנהל תפעול וכדומה, וצריך לבנות אסטרטגיה ריאלית ומותאמת אישית בהתאם לחוזקות והחולשות של בעל העסק.

התהליך של ייעוץ עסקי לעסק קטן בנוי מסקירה יסודית הכוללת את מצב הפיננסים, ההוצאות, התמחור, עלויות היצור, המכירות, המיתוג, קהלי היעד, אופן השיווק ועוד. המטרה היא לזהות את התחומים שניתן לייעל הן מהבחינה השיווקית, הכלכלית, והאסטרטגית, וזאת ניתן לעשות רק כאשר מקבלים תמונה ברורה של אופן התנהלות העסק עד כה. לא פחות חשוב, עסקים קטנים מתמודדים עם תחרות מכל הכיוונים, גם מעסקים קטנים דומים, וגם מחברות גדולות, ולכן זה חשוב להבין כיצד לחדד ולהדגיש את הייחוד של העסק, ולהפוך אותו למותג מוביל במשבצת שלו.

הכלים שעסק קטן מקבל בייעוץ עסקי

ייעוץ עסקי מעניק לעסקים קטנים את הכלים הנדרשים לניהול עסק קטן בצורה יעילה ומקצועית יותר. כיוון שתהליך הליווי של יועץ עסקי הוא זמני (למרות שתמיד ניתן לקבוע פגישה חודשית/שבועית כדי להמשיך לתחזק ולייעל את העסק!) המטרה העיקרית בתום התהליך היא שבעלי העסקים ימשיכו ליישם את הכלים שניתנו להם במהלך התקופה.

בעלי העסק מקבלים כלים בכל מיני תחומים, כגון:

  • שיווק העסק – מהי החשיבות של שיווק נכון וממוקד, מחקרי שוק, זיהוי קהלי היעד, טיפוח הקשר עם לקוחות פוטנציאליים דרך פלטפורמות שיווקיות שונות, ובניית "מערכת יחסים" ממושכת עם לקוחות חוזרים.
  • ניהול הוצאות – כיצד ניתן לחסוך הוצאות, לבנות תקציבים, והיכן חשוב יותר וחשוב פחות להשקיע כספים עבור פיתוח וייעול העסק.
  • תמחור המוצר / שירות – איך קובעים את אופן התמחור, על אילו נתונים צריך להתבסס, ומהם המחירים שמצד אחד יגרמו ללקוח פוטנציאלי להשקיע, ומצד שני יניבו רווחים משמעותיים.
  • מיתוג העסק – כיצד להדגיש את הייחוד של המוצר / שירות של העסק, וכיצד בונים קמפיין שיווקי נכון למיתוג העסק.
  • ניהול ותפעול – מדובר במעטפת של כלים. כלומר, למרות שניהול עסק דורש יד על הדופק בכל עת, כאשר מנהלים אותו נכון ובאופן עקבי, יוצרים עסק שלומד "לנהל את עצמו". הכוונה היא שברגע שיש לבעל העסק תוכנית עסקית המבוססת על נתונים, ושלבי עבודה לטווח ארוך, ניהול ותפעול העסק מתעצבים למודל תפעולי קבוע ויציב, מה שהופך את ניהול העסק לפשוט יותר, מקצועי יותר, וממוקד יותר, וזה כנראה הכלי הכי חשוב שבעלי עסקים קטנים מקבלים מייעוץ עסקי לעסקים קטנים.

לפתח את הרעיון שלך לשלב הבא

קבע פגישת ייעוץ ראשונית ללא עלות